Банкрутство фізосіб
Банкрутство фізичних осіб
В кінці квітня набув чинності Новий Кодекс України, який регламентує процедурні моменти оголошення банкрутства. Однак повноцінно діяти він почне лише 21 жовтня 2019 року.
Вже зараз багато українців виявляють активну зацікавленість щодо нововведень, які супроводжують Закон про банкрутство фізосіб в Україні.
Спробуємо розібратися, чому черговий закон викликав такий ажіотаж, бурхливе обговорення серед пересічних громадян.
Кого стосується процедура банкрутства
Нововведенням є той факт, що з прийняттям нового Кодексу про процедури банкрутства оголосити себе банкрутом може будь-який громадянин України, у якого є борги, а він нездатний їх повертати. Ініціювати процедуру його банкрутства може також і його кредитор.
Справи про неплатоспроможності фізичних осіб розглядатимуть Господарські суди за місцем проживання боржника.
Більшість юристів вітають прийняття нового Кодексу, анонсуючи його в якості кращого способу, що дозволяє забезпечити юридичний захист прав боржника.
На даний момент будь-який громадянин України незалежно від суми боргу, життєвих обставин, фінансових можливостей зобов'язаний платити за боргами. Крім цього, в разі смерті фізичної особи обов'язок по поверненню боргу переходить автоматично на його прямих спадкоємців (тих, хто вступив в спадщину).
Новий Кодекс про процедури банкрутства містить конкретний механізм визнання банкрутами фізичних осіб. Він дозволяє чесним громадянам України, які з різних причин зазнають труднощів з погашенням боргу, скористатися такими пропозиціями:
- реструктуризувати борг;
- пройти процедуру списання боргових зобов'язань.
Відмова на надання прав на банкрутство
Кодекс попереджає спроби можливого шахрайства. Зокрема, надані права на банкрутство фізосіб і списання боргів втрачають громадяни, які:
- заздалегідь переписали особисте майно на сторонніх осіб;
- спеціально створили ілюзію своєї фінансової неспроможності платити за рахунками перед конкретним кредитором;
- приховали наявні активи.
Відмова на надання лояльних умов по поверненню боргу або його списанню поширюється і на тих, хто повинен подати в суд заяву про банкрутство, але не робить ніяких дій. Це відноситься тільки до тих боржників:
- у яких сума боргу перевищила 300 мінімальних заробітних плат;
- які втратили постійне місце роботи, в тому числі і основне джерело доходів;
- чий борг перед одним кредитором тягне серйозні фінансові проблеми перед іншими кредиторами, залишаючи їх ні з чим.
Відмова на визнання банкрутства ФОП та надання лояльних умов направляється також фізичній особі – підприємцю, якщо сума його боргу перевищує 500 мінімальних заробітних плат.
Важливим доповненням є той факт, що борги не будуть списуватися, якщо вони виникли з причини:
- великих програшів в азартні ігри;
- придбання предметів розкоші;
- значних розтрат на розвагу, відпочинок;
- укладення парі.
Отже, новий Кодекс про процедури банкрутства дозволяє громадянам України знайти оптимальні варіанти вирішення своїх фінансових проблем, врегулювати взаємовідносини з кредиторами.