Держава: звітність та податки
Шпаргалка бухгалтера

Електронна акцизна марка та Медок

31 Липня 2023

Оновлення програми до версії 11.02.115
Зображення товарів у картці номенклатури

Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт No8287, яким впроваджується електронна акцизна марка – інструмент, що дозволить вести електронний облік алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет.

Про ухвалення закону повідомив голова фінансового комітету Верховної Ради, Данило Гетманцев. Він підкреслив, що закон допоможе перевести облік зазначених товарів у електронний формат, спростити його та зменшити сірий ринок.

Електронна акцизна марка передбачає такі можливості:

  1. Відстежувати рух алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача.
  2. Контролювати повноту і своєчасність сплати акцизного податку за такі товари.
  3. Кожен громадянин зможе ідентифікувати продукцію та перевірити її легальність.
  4. Електронна система обігу підакцизних товарів також забезпечить електронну взаємодію між державними органами та суб’єктами господарювання. Надалі, процес замовлення паперових марок акцизного податку буде припинено, а система виставить рахунок за замовлені марки ще на етапі їх замовлення.

За новим законом, в Україні будуть запроваджені е-акцизні марки, які будуть генеруватися виробниками та імпортерами в цифровій системі еАкциз. Ці марки будуть наноситися на кожен товар, об’єднуватися у групи та наноситися на блоки сигарет, коробки чи ящики. Це дозволить державі отримувати повну інформацію про всі ланки постачання продукції та контролювати їх рух.

Технологія Track and Trace дозволить відстежувати маршрут усіх тютюнових та алкогольних виробів за допомогою інформації, збереженої в електронній акцизній марці. Це схоже на європейську Tobacco Track & Trace system, що діє в ЄС з 2019 року.

Закон також передбачає маркування продукції Duty Free для боротьби з нелегальним ринком, а споживачі зможуть перевірити легальність товару за допомогою застосунку Дія, що сприятиме більшій довірі до продукції.

Завдяки впровадженню електронних акцизних марок, Україна наблизиться до стандартів ЄС щодо маркування та контролю за рухом підакцизних товарів. Очікується, що це збільшить обсяги легального ринку і сприятиме зростанню надходжень до державного бюджету від сплати акцизного податку.

Оновлення програми до версії 11.02.115
Зображення товарів у картці номенклатури