Електронний підпис документів в Україні та в ЄС. В чому різниця?
Електронний цифровий підпис, або, як правильно він зараз зветься, кваліфікований електронний підпис – винахід не новий. Ще в 2003 році в Україні був прийнятий закон «Про електронний цифровий підпис». Головною метою було – ввести в обіг інструменти, які використовуються в Євросоюзі з 1999 року. Але до змін звикали повільно і лише останні 5 років електронний підпис і глобально – електронний документообіг увійшов в обіг бухгалтерів.
Новація, яка на слуху в 2019 році – токени або захищені носії для ключів. Погано це чи добре? Навіщо зроблено і чи не є це способом заробітку додаткових грошей на підприємцях? Спробуємо розібратись.
Найбільша перевага електронного підпису – простота у використанні. Можливість підписувати документи за допомогою особистого файлу-ключа і паролю дозволяє скоротити час проведення транзакцій і підписання документів. Окрім того, електронний документообіг допомагає з більш зручною систематизацією документів. Адже зручно, коли замість стосів паперу у вас усе систематизовано і зібрано в електронній базі. І будь-яку угоду, за будь-який рік можливо знайти протягом 10 секунд, а не хвилин.
Але простота використання також несе в собі небезпеку. Оскільки власник ключа може так легко його використовувати – може хто завгодно. Відсутність обмежень на кількість копій одного ключа можети призвести до ситуацій, коли ваш ключ буде скопійовано колишнім співробіником або викрадено з хмари чи знайдено на флешці. Залишиться тільки підібрати пароль. Але це не є неможливою задачею.
З метою знизити ймовірність такого результату і було придумано Токени. Або – захищені носії для електронних ключів.
Питання щодо безпеки ключів не піднімалось на законодавчому рівні аж до 2014 року, коли було прийнято регламент ЄС «Про електронну ідентифікацію, верифікацію та довірчі послуги». Набрав чинності він в 2016 році на території Європейського союзу. А вже в 2018 році, Україна прийняла закон «Про електронні довірчі послуги, який повністю відповідає регламенту ЄС. Тобто, Україна підвела своє законодавство під стандарти країн Європейського союзу.
Що говорить закон України про токени
Впровадження токенів або захищених ключів впроваджуватиметься поступово. Для нових Електронних підписів його наявність буде обов’язковою, старі ж обмежуються поступово. Але до кінця 2019 року всі електронні ключі мають бути захищені згідно нового стандарту і відповідати закону України.
Впровадження токенів – вкрай важливий і вірний крок з боку держави задля забезпечення безпеки ведення бізнесу. Незручності, що викликані створенням токенів – мінімальні, оскільки оформити і отримати його можна протягом години в будь-якому з центрів обслуговування клієнтів Укрзвіт. Це недорого і не вимагає додаткового збору документів.
Окрім додаткового ступіню захисту, токени також відкривають для українських підприємців можливість працювати з компаніями з Європейського союзу. Оскільки в них за виконанням правил і законів, особливо що стосуються документообігу слідкують дуже пильно. І навряд чи компанія захоче співпрацювати з підрядником, який не переймається власною безпекою.