ФОП може не платити ЄСВ – якщо є працівником
Мета, з якою реєструється ФОП, може бути різною. На деяких роботах працедавець вимагає цього для нарахування зарплати, в інших випадках – ФОП відкривається задля підприємницької діяльності, яку було згорнуто у визначений момент. А податкові зобов’язання залишаються і сплачувати ЄСВ треба обов’язково.
Але нещодавне рішення Верховного суду від 04.12.2019 змінило це правило. Згідно преценденту, наразі, якщо ФОП є також одночасно найманим працівником і не здійснює діяльності як ФОП – сплачувати ЄСВ немає необхідності. ЄСВ – це мінімальний страховий внесок і він сплачується незалежно від фактичного отримання доходу. Тобто, якщо ви працевлаштовані, але на вас висить ФОП, то ЄСВ за вас сплачує роботодавець і другий раз платити за себе ж – немає сенсу. Проте, якщо ви працевлаштовані неофіційно, то доказів для податкової немає і доведеться платити за себе самостійно.
Крім того, зараз в Конституційному суді розглядається ще одна цікава справа – відносно сплячих ФОП. Наразі “сплячі” сплачують стандартний внесок, якщо не проводять по рахунках жодних операцій, але при цьому отримують штрафи на загальних підставах за несвоєчасну оплату. Уповноважений з прав людини подав скаргу на розгляд якраз стосовно таких ФОП – є шанс, що в 2020 році цю норму відмінять.
Незалежно від того, хто сплачує ЄСВ, його потрібно своєчасно відобразити у звітності. Зробити це вчасно й без помилок допоможе система M.E.Doc (Медок) або ж онлайн-сервіс СОТА. Для відправки річного звіту в податкову потрібен електронний підпис.