Як припинити діяльність і закрити ФОП

18 Грудня 2020

Як повернути сплачені податки, якщо є переплата або невірне призначення
Як зміниться мінімальна зарплата та ЄСВ в 2021 році

Припинення діяльності ФОП може знадобитися з багатьох причин, в які ми зараз не будемо заглиблюватися. Головне, що потрібно знати – зробити це можна декількома способами – онлайн та офлайн. Проте, найважливіше – не забути подати усі звіти й закриваючі документи, у противному разі через півроку-рік податкова може надіслати штраф на круглу суму навіть для закритого ФОП.

Отже, як закрити ФОП офлайн

Для закриття ФОП ви повинні подати заяву щодо припинення діяльності в будь-яку установу державного реєстратора. Принцип “де ФОП відкривали – там і закривайте”, на щастя, вже не працює.

Після цього – заповнюємо і подаємо ліквідаційну звітність за місцем реєстрації (це можна зробити як онлайн, так і офлайн). Строки невеликі – на загальній системі оподаткування ви маєте 30 календарних днів, на спрощеній системі – 40 календарних днів. Відраховуватись дні починають одразу ж після завершення звітного періоду. Звіт з ЄСВ також потрібно надати протягом 30 днів на будь-якій системі оподаткування.

Далі потрібно закрити хвости – сплатити єдиний податок, ЄСВ за повний місяць, в якому подано заяву. Навіть якщо ви подали заяву першого числа місяця. Після чого отримуємо виписки про рух коштів по рахунках за останні 3 роки і знімаємося з обліку в контролюючих органах. Це потрібно, аби ДПС могла перевірити коректність подання звітності та сплати податків за трирічний термін.

Датою завершення роботи ФОП вважають дату реєстрації вашої заяви про припинення діяльності.

Як закрити ФОП онлайн

Податкова дозволяє подати всю документацію із закриття ФОП в режимі онлайн, що дуже спрощує весь процес. Причому робиться все не через особистий кабінет платника податків, який незручний, перевантажений і взагалі ним складно користуватися, а через додаток Дія.

Для подання заяви на припинення діяльності, яке почне діяти з дати внесення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, вам необхідно зробити наступні кроки:

1. Зареєструватися або авторизуватися на сайті https://diia.gov.ua/ за допомогою посиленого цифрового підпису – КЕП.

2. Заповнити онлайн форму на отримання послуги – вся потрібна інформація сама підвантажується в систему, вам слід лише усе вичитати, перевірити щодо неспівпадінь, що надто важливо, й підписати заяву власним цифровим ключем.

3. Після відправки заяви – вона автоматично потрапить до реєстратора і в контролюючий орган – ДПС. Додатково відправляти заяву нікому не потрібно.

4. Статус заяви можна буде відстежувати в особистому кабінеті й тут з’явиться і повідомлення про закриття ФОП.

5. Обов’язково сплатити всі внески та платежі, які у вас залишилися – без цього закрити ФОП не вдасться.

Борги закритого ФОП

Трапляються ситуації, коли після закриття ФОП вам надходять додаткові рахунки або, в гірших випадках – одразу звернення до суду. Трапитись це може з наступних причин:

Ви лишились винні постачальникам, орендареві або контрагенту. Пам’ятайте, що ФОП відповідає за такі борги усім своїм майном і позов може надійти на вас вже як на приватну особу – після закриття ФОП.

Якщо у вас лишились оформлені співробітники – їх треба звільнити за процедурою скорочення.

Перевірте ще раз, через місяць і через три – чи немає у вас боргів або несплачених платежів – одна недоплачена копійка може через пару років перетворитися в судовий позов на десятки тисяч гривень.

Як повернути сплачені податки, якщо є переплата або невірне призначення
Як зміниться мінімальна зарплата та ЄСВ в 2021 році