Держава: звітність та податки
Шпаргалка бухгалтера

Критерії блокування податкових накладних

16 Січня 2023

Терміни зберігання первинних бухгалтерських документів
Збільшення розміру ЄСВ для ФОПів із 1 жовтня 2022 року

Не дивлячись на воєнний стан, з квітня 2022 року, відновилися як податкові перевірки, так і можливість з боку ДПС блокування податкових накладних. В цілому, знову набули чинності ті самі правила, що були після оновлення системи моніторингу в 2021 році. 

Розглянемо, які припущення було покладено в основу системи та як вірно працювати з податковими накладними в 2022-2023 роках. 

Перевірки податкових накладних у 2023

Задача перевірки податкових накладних – виявити спроби ухиляння від сплати податків або подання недостовірних даних по певній операції. Це може бути як звичайна помилка або недогляд з боку бухгалтерії, так і спробою створення фіктивної операції з метою отримання податкового кредиту. 

Після того, як одну з податкових накладних було позначено системою як підозрілу – відбувається блокування податкових накладних. Якщо ж ви не зможете пройти перевірку накладної – отримаєте підприємство із неможливістю проводити операції та подавати звіти. До проходження повторної перевірки – підприємство лишається заблокованим. Заблоковані податкові накладні можуть серйозно попсувати нерви власнику й бухгалтерії, тому так важливо знати критерії ризиків для блокування податкових накладних.

Чому блокують податкові накладні

Отже, існують 4 ключових фактори, по яких перевіряється кожна накладна в автоматичному режимі. Якщо ваша наклдана проходить перевірку хоча б за одним з них – то все добре. Якщо ж накладна має відхилення по цих же факторах – то ви однозначно стикнетеся з неприємністю – блокування реєстрації податкових накладних та процес розблокування

Фактор 1. Якщо ПН створено для операції, яка не передбачає податкового кредитку. Немає кредиту – немає поля для шахрайства, відповідно, перевірка ймовірно відбудеться легко. 

Фактор 2. ПН складено на невелику суму. Невеликими сумами вважаються:

  • 50 000 грн на одного постачальника;
  • 500 000 грн на одну накладну.

Якщо ваша накладна фіксує операцію на 49 999 грн на одного постачальника, то проблем не має бути. В цьому випадку критерії для блокування податкових накладних можуть відрізнятися для різних підприємств, в залежності від обсягів їх економічної діяльності.

Фактор 3. Відсутній значний стрибок ПДВ. Що мається на увазі. Якщо ваш місячний ПДВ тримається приблизно в одних межах, а один місяць зненацька зростає на порядок – то швидше за все, вам податкову заблокують. Цього можна запобігти, якщо безпосередньо обговорити ситуацію з податковим інспектором або розділити транзакції на різні періоди. Також блокування не буде, якщо ваші обсяги зростають поступово – з місяця в місяць, тобто збергіається певна динаміка. 

Фактор 4. Ті самі товари, ті ж послуги. Якщо у вашій ПН буде відображено групу товарів, яка або незвична для вашого бізнесу (ви постачали агропродукцію, зненацька перейшли на мікроелектроніку), або ж є ризикованою – то напевно на першу ПН для нової групи товарів ви отримаєте блокування. Подаючи ПН другий раз з тією ж новою групою товарів, швидше за все, блокування вже не буде. 

Які бувають критерії ризиковості платника ПДВ

Якщо вже так кслалося, що вашу ПН заблоковано, то розпочинається процес ручної перевірки вашого підприємства. І тут уже варто бути надто обережним із документацією, яку ви надаєте до ДПС. Не має бути жодної помилки чи похибки, за яку можна зачепитися. 

Аби не здаватися підозрілою для ДПС, компанія ні в якому разі не повинна відповідати жодному з шести критеріїв блокування ПН:

  1. Несправжні, підробні документи, на які оформлено компанію. Вважаємо, чому заборонено так робити й чому це може призвести до блокування – розписувати немає сенсу.
  2. Якщо особа, на яку зареєстровано фірму, подавало до ДПС заяву про те, що не планує займатися підприємницькою діяльністю, то юрособу гарантовано буде заблоковано під час перевірки. 
  3. Протягом перевірки, з великою ймовірністю, буде проведено продзвон особи, на яку зареєстровано фірму. Якщо в процесі обдзвону виявиться, що фірму зареєстровано без його відома – то також настане гарантоване блокування. 
  4. У компанії немає жодного рахунку в банку – тобто, вона існує виключно на папері – в реєстраційних документах. 
  5. В ДПС є інформація щодо підприємства, яка викликає підозри. Щодо наявності такої інформації до подання ПН вас навряд чи повідомлять. 
  6. Й останнє, але надто важливе. Попередні пункти швидше за все стосуються підприємств, які свідомо дурять податкову. Шостий же пункт може трапитися з кожним з різних причин. Якщо компанія не подала податкову звітність за крайній квартал – ДПС також має повне право заблокувати його діяльність. 

Критерії блокування реєстрації податкових накладних достатньо прості, але тримати їх у голові весь час – достатньо складно. Тому далі розглянемо питання – що робити, аби відбулася відміна блокування податкових накладних.

Порядок розблокування податкових накладних

Якщо сталася зупинка реєстрації ПН – ваша задача в максимально стислі терміни подати документи на розблокування. Для цього в електронній формі (можна через сервіс Медок) – подати “СКАРГУ щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (форма F/J1313203), згідно затвердженого зразку.

 

Критерії блокування податкових накладних — Фото 1

 

Будьте уважними – шаблон скарги час від часу змінюється, тому вам краще подавати її або через сервіс електронного документообігу M.E.Doc, або ж перевірити актуальний шаблон на сайті ДПС.

Особливості блокування податкових накладних під час воєнного стану

Порядок блокування податкових наклданих з часу початку воєнного стану змінився – на деякий час підприємцям відмінили саму можливість блокування. Але вже з травня 2022 року, Законом 2260 було повернено блокування податкових накладних і на січень 2023 року, процес аж ніяк не відрізняється від довоєнного. 

Наслідки блокування ПН

Зупинка реєстрації податкових накладних – це вже стресове явище для підприємства. Але є й більш далекоглядні наслідки, якщо ви вчасно не апелювали рішення. Наслідки варто розділити на декілька складових. 

Наслідки для постачальника

Зупинка реєстрації податкових накладних означає ймовірні проблеми з податковою під час перевірки. Проблема в тому, що незалежно від того, зареєстровано ПН чи ні – постачальник зобов’язаний зареєструвати свої податкові зобов’язання одразу. 

Як ітог у постачальника зменується ліміт ПДВ і до розблокування він не зможе нічого з цим поробити.

Наслідки для покупця

Призупинка реєстрації податкових накладних на підприємстві -постачальнику також негативно позначається і на покупцеві, адже він не може розраховувати на повернення податкового кредиту. Це, звичайно, менша проблема – кошти, що зависли, але для невеликих підприємств вона може стати надто відчутною.

Що буде, якщо не розблокувати податкову накладну

Якщо податкову накладну не буде розблоковано внаслідок провалу додаткової перевірки або просто через те, що підприємство вирішило не займатися цим питанням – рахунки компанії буде заблоковано, а на діяльність підприємства буде накладено цілковиту заборону.

Дії після розблокування ПН

Після того як ви відбули процедуру розблокування – з’являється можливість знову збільшити податковий кредит. Для того, аби це зробити – існує два методи.

Перший – подати уточнюючу декларацію за період, якщо він вже відзвітований. Ящо ж ні – то у звичайній декларації за період. 

Другий – подати у найближчій декларації дані щодо ПН, але не пізніше 1095 днів з дати складання накладної, яку було заблоковано.

Терміни зберігання первинних бухгалтерських документів
Збільшення розміру ЄСВ для ФОПів із 1 жовтня 2022 року