Нові правила сплати ПДФО на співробітників – ставай у чергу

19 Листопада 2020

АКЦІЯ Переходьте на світлу сторону - обирайте ЕДО
Карантинні виплати на дітей для ФОП пропонують повернути

Новий законопроект, що регулює порядок сплати податків на доходи фізичних осіб в першу чергу має влити гроші в місцеві бюджети, які після реформи децентралізації дуже недоотримують кошти – у порівнянні з часом центрального бюджету. Звичайно, мова не про міста, а про невеликі села й селища. Проте законопроекти 4369 і 4370, звичайно ж розповсюджуються на всю територію України. Так в чому ж вони полягають?

Наповнюємо місцеві бюджети по одному

З 1 січня 2022 року пропонується зараховувати ПДФО за місцем адреси, зафіксованої в податковій – для всіх фізосіб-платників податків. Список змін виглядає наступним чином:

• Фізособа, яка отримує дохід – разово або систематично – від другої особи, яка не є податковим агентом – зобов’язана сплачувати його за своєю податковою адресою. Тобто, поповнювати бюджет того регіону або ж району, де вона зареєстрована.

• Фізособам-платникам податків треба буде подавати відомості про зміну податкової адреси працедавцеві самостійно, в найкоротший термін – протягом місяця після зміни.

• ПДФО буде майже повністю надходити на рахунки податкової за місцем реєстрації, після чого надсилатися в місцевий бюджет.

Такі правки, на папері, мають дійсно вдихнути життя у багато територіальних громад, до яких бюджет майже не доходить, проте є у підходу і негативні сторони, які обговоримо нижче.

Один співробітник – один папірець

На 2020 рік схема оплати ПДФО працедавцем дуже проста (наскільки може бути простим подання великого звіту) – за всіх співробітників компанія подає єдиний звіт по єдиних банківських реквізитах за місцем реєстрації самої компанії. Тобто і компанія, і усі співробітники поповнюють бюджет того району, в якому “прописана” сама компанія.

Законопроект передбачає, що працедавець буде подавати окремі звіти за кожного співробітника й сплачувати на різні реквізити, в залежності від місця реєстрації співробітника.

Що не є проблемою, доки співробітників – 10. Але якщо їх 50 або 500 – це перетворюється в занадто кропітку працю, де можна припуститись безлічі помилок і отримати на штраф. Один бухгалтер без допомоги вже навряд чи зможе ефективно подавати звітність по компанії на 100+ співробітників.

Крім того, потрібно пам’ятати, що реквізити змінюються щорічно – у всіх місцевих податкових. І на сайті податкової вони можуть оновлюватись із затримкою. Таким чином, навантаження ще більше зростає, оскільки квитанції на оплату часто доводиться формувати в останній момент.

Бізнес вже запропонував свою альтернативу – оплата на єдиний рахунок, як зараз, з подальшим розподілом коштів податковою по окремим районам та регіонам. Оскільки поки що законопроекти проходять стадію обговорення – почули бізнес чи ні в цьому питанні – ми дізнаємось не швидко.

Проблема зі співробітниками

Окрім великої кількості рахунків, є ще одне занадто вузьке місце – це самі співробітники. Гадається, що про зміну місця реєстрації вони повідомлятимуть працедавця протягом місяця і той зможе коригувати звіт на наступний період.

От лише покладатись на співробітників в такій справі складно. Хтось забудеться, хтось не знав, хтось просто вважатиме це неважливим. А результат такої безвідповідальності – несвоєчасний або невірно поданий звіт в податкову. Тут нам і штрафи й пеня – взе за класикою.

Де живу – там і працюю

Третьою великою проблемою нового закону також є нюанс, пов’язаний зі співробітниками. Якщо посилений кваліфікований підпис для кожного співробітника вже не є незвичним явищем – потроху всі починають слідкувати за своїми відносинами із державою. Так от внутрішня трудова міграція – це занадто значний момент.

Місцем податкової реєстрації вважається місце прописки. Насправді, якщо ти прописаний у Львові – можеш працювати в Києві. А ось куди, в такому випадку мають зараховуватися податки – у Львів чи до Києва? Адже працівник проживає на території іншого міста. І це призводить до необхідності ще одного уточнення в законі – регуляції місця проживання з місцем роботи. Можливо, незабаром нас очікує відмінний законопроект, який змусить людей працювати в тому ж місті, де вони прописані. Або реєструвати всі свої переміщення й тимчасові місця проживання у тій самій податковій.

А це вже якісь дивні законопроекти й вочевидь рух не в тому напрямку.

АКЦІЯ Переходьте на світлу сторону - обирайте ЕДО
Карантинні виплати на дітей для ФОП пропонують повернути