Держава: звітність та податки
Шпаргалка бухгалтера

Перехід новостворенних ФОП із 2% на 5% з 1 серпня – як це зробити

07 Липня 2023

Нові можливості обліку товарних запасів
Оновлення програми до версії 11.02.112

З 01.08.2023 всі новостворенні ФОПи, що вибрали для оподаткування 3 групу 2%, мають подати заявку на перехід на 3 групу 5%. Якщо не подати вчасно заявку, то ФОП автоматично переходить на загальну систему оподаткування. 

Новостворенними ФОП вважаються ті, що перейшли на ставку 2% протягом 10 днів з моменту реєстрації – тобто були зареєстровані після запровадження в Україні воєнного стану. 

Щодо строків – для зміни ставки, платник податків повинен подати заявку не пізніше як за 15 календарних днів до початку календарного кварталу (у червні закінчився 2 квартал), щоб ставка була застосована. Якщо новостворені ФОП подадуть заявку після 15го червня, то нова ставка буде застосована до них вже з 4 кварталу 2023 року, тобто весь третій квартал вони повинні будуть працювати на загальній системі оподаткування. Скоріш за все, більшість ФОП-ів вчасно не подавала документи на перехід, тож нова група буде застосована лише з 4 кварталу.

Подати заявку ФОП можуть як в електронному кабінеті платника податків, так і в Медок. У нас на сайті є інструкція щодо переходу на спрощену систему оподаткування через Медок. Ви можете скористатись нею, щоб швидко та зручно змінити ставку з 2% на 5% протягом наступних днів. 

Наразі для “старих” ФОП, що перейшли на 2% після введення воєнного стану в Україні не має сенсу переходити на 5%. Якщо додаткові Накази не будуть прийняті найближчим часом, то такі ФОПи автоматично перейдуть на 5% з першого числа наступного місяця після скасування воєнного стану.

Окрім того, повертаються податкові перевірки та необхідність сплачувати Єдиний соціальний внесок – також із 1 серпня.

Нові можливості обліку товарних запасів
Оновлення програми до версії 11.02.112