Держава: звітність та податки
Шпаргалка бухгалтера

Податки та звітність у воєнний час

04 Березня 2022

Декларування зобов'язань з ПДВ в умовах воєнного стану
Форс-мажор внаслідок російської агресії

 

Шановні клієнти!

 

3 березня Верховною Радою України прийнято низку законів, які врегулювали питання щодо податкових перевірок, сплати податків, реєстрації ПН тощо.

 

Законопроект № 7121 “Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни” стосується звітності та її подання. Зокрема, зазначається, що фізичні особи-підприємці, юридичні особи, які подають усі види звітності: податкову, статистичну, фінансову, тобто всі документи, що мають бути подані в електронній формі та зареєстровані у відповідності до законодавства – термін подання звітності для всіх суб’єктів господарювання становить 90 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати такі документи.

Також в період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення, не застосовуються адміністративна та (або) кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та (або) документів.

У період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчаснорсті та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються.

 

Законопроектом № 7125 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану” заплановані зміни до ПКУ з метою приведення до відповідності нових та існуючих законодавчих норм.

Тобто він вносить безпосередні зміни до Податкового кодексу і перекликається із нормами законопроекту 7121.

Основні положення даного закону:

• платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності щодо термінів подання звітності, сплати податків та реєстрації податкових та акцизних накладних з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

• податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

• платники податків, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не достримались визначених законодавством термінів виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за невиконання податкових обов’язків за умови виконання таких обов’язків протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків.

• для платників акцизного податку у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити всю інформацію, що має міститись у відповідній АН.

• операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, без попереднього або наступного відшкодування їх вартості, не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.

• також не проводяться коригування щодо сум коштів або переліку товарів у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

• сума відшкодування вартості пального, витраченого при наданні послуг з перевезення для забезпечення потреб Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, не включаються до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають такі послуги.

вважаються діючими ліцензії, по яких до припинення або скасування воєнного стану на території України не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:

– виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

– виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

 

Окрім цього, законопроект 7125 доповнює прикінцеві положення Закону про РРО та зазначається, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону про РРО не застосовуються.

 

Закони набувають чинності із дня опублікування.

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 163 внесено зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зокрема, додано тимчасовий пункт, який додає додаткову ознаку безумовної реєстрації ПН та РК.

Стосується вона ПН/РК, в яких відображено виключно операції з товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД, крім підакцизних товарів і за умови, що такі ПН/РК складені платниками податку, які належать або до мікропідприємств, або до малих підприємств.

Крім того, додатковою умовою для безумовної реєстрації є те, що основним видом діяльності цих підприємств є:

• вирощування с/г культур;

• розведення с/г тварин і птиці;

• рибальство;

• переробка молока, масла, сиру;

• виробництво:

– м’яса, фруктових і овочевих соків, олії, тваринних жирів, харчових жирів;

– продуктів борошномельно-круп’яної промисловості;

– хліба та хлібобулочних виробів, борошняні кондитерські вироби, торти й тістечка;

– какао, шоколад, цукрові кондитерські вироби;

– чай та каву;

– прянощі та приправи;

– готову їжу та страви;

– дитяче харчування та диєтичні харчові продукти;

– готові корми для тварин, що утримуються на фермах;

– безалкогольні напої та інші води, розлиті в пляшки.

 

Також є дуже важлива інформація для платників паливного акцизу. Протягом дії воєнного стану пальне, що перебувало у державній, приватній або комунальній власності, відчужене або вилучене як і майно юридичних та фізичних осіб для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану на потреби Збройних сил України та оборони України, вважається втраченим унаслідок форс-мажорних обставин у разі, якщо відшкодування його вартості не здійснено, та у такому випадку таке відчуження не є реалізацією пального.

Податки та звітність у воєнний час — Фото 1

 Слава  Україні! 

 

Декларування зобов'язань з ПДВ в умовах воєнного стану
Форс-мажор внаслідок російської агресії