Розрахунки коригування в Медок: інструкція
Коректне оформлення податкових накладних – головний біль багатьох підприємців. Та й мабуть, деякі бухгалтери також можуть губитися в даному питанню.
У більшості із них часто постає питання: як правильно скласти й зареєструвати розрахунки коригування.
Розставляємо всі крапки над «і». Тут ви дізнаєтесь, що означає РК, в яких випадках воно застосовується, які існують строки реєстрації ПН, причини коригувань, можливі проблеми та їх вирішення.
Які бувають проблеми коригування й чому знову не реєструються РК?
Державна податкова служба України визначила 7 причин коригувань. Вони вказуються в гр. 2 бланку РК.
1. Зміна кількості.
2. Зміна ціни.
3. Зміна номенклатури.
4. Повернення товару або авансових платежів.
5. Зменшення обсягу при нульовій кількості.
6. Зменшення кількості при нульовому обсягу.
7. Усунення невизначеностей.
Працюємо з усіма причинами, окрім четвертого пункту, за такою схемою: коригування у два рядки. Першим рядком зі значенням «-» прибираємо стару позицію, вказану в податковій накладній. А другим рядком, з новим № в гр. 1 РК фіксуємо остаточні дані.
Важливий момент, згідно нових правил складання РК причини перших двох пунктів не можуть бути застосовані, якщо у вас має бути повернення товарів і авансових платежів.
В цьому випадку, логічніше використовувати причину четвертого пункту. До того ж перші два пункти передбачають парне додавання/зняття платежів.
Якщо ж відмічено повне повернення товарів або авансових платежів – коригується лише один рядок, на зняття, оскільки додавати нема чого.
Також, ви не зможете використати причину четертого пункту, якщо у вас відбувається лише часткове повернення товару або авансових платежів. В такому випадку податкові накладні й РК заповнюються у два рядки.
Розглянемо детальніше четвертий пункт (повне повернення товарів або авансових платежів).
Якщо ви оформлюєте первинний РК з коригуваннями до ПН, вам слід лише продублювати рядок з ПН.
В цьому конкретному випадку ваш порядок дії виглядатиме наступним чином:
• в РК в 7 гр. позначте показники знаком «-»;
• в РК в графі № 2 вкажіть причину «повернення товару або авансових платежів».
На цьому все. Але, у випадку повторного складання РК – регламент дій дещо інший.
В ціновій графі № 8 вказується кінцева ціна товарів, яка окреслена у коригованій ПН у сьомому рядку.
Невідповідність цін в податкових накладних та РК – одна з головних причин чому не реєструються податкові накладні.
Також значною є ймовірність відмови в реєстрації ПН – вказання більше однієї причини в одному бланку РК. Пам’ятайте, одна причина на один бланк РК.
Враховуючи ці нюанси, реєстрація ПН та РК має бути успішною.
Усунення невизначеностей. Ця причина використовується, якщо ви вже складали РК до ПН, в якому міняли ціну або вказували часткове повернення товарів і при цьому складали РК за старими правилами. Справа в тому, що програма Медок не пов’яже ПН та РК, складені за старими првилами.
Аби цього не сталося, потрібно зразу складати РК на усунення невизначеностей згідно нових правил.
Ось чітка інструкція з оформлення РК на усунення невизначеностей.
1. В ПН слід зняти одним рядком позицію, що потребує коригування (ту в якій раніше відбулися зміни у ціні або поверненнях). Враховуйте, що показники граф з третьої по шосту включно мають бути ідентичними з графами 2-5 рядків ПН, 7 графу заповнюєте зі знаком «-», а восьму залиште порожньою. У графу № 13 слід внести суму зі врахуванням попередніх коригувань.
2. В наступному рядку поставте новий № і введіть дані згідно нових правил складання РК на усунення невизначеностей.
За підсумками усіх введених значень РК на усунення невизначеностей має бути нульовою.
Коротко про зміни в бланку розрахунку коригування та про терміни реєстрації податкової накладної
До оформлення розрахунку коригування варто віднестися так само відповідально, як і до заповнення ПН. Адже замало того, що на цей додаток розповсюджується той самий звід правил, що й на основний доумент.
Додаток розрахунок коригування має й свої конкретні правила коректного оформлення. До речі, з правилами оформлення ПН та РК можливо ознайомитися у Порядку № 1307.
Важливо, у 2021 році з 1 березня використовується нова форма РК. Зміни несуттєві, так, вони стосуються ставки ПДВ для сільгоспвиробників – 14%. Зробимо невеличкий відступ і роз’яснимо, що таке ПДВ Україна.
Це податок на додану вартість (20%), який надходить до бюджету держави раніше кінцевої реалізації.
Тобто, в його сплаті приймає участь кожен, хто має стосунок до виробництва товару або надання послуги на різних стадіях організації.
Отже, зміни в РК аналогічни до змін у бланку ПН. Ознайомтеся із ними детальніше:
• нова комірка Код у вступній частині бланку, поряд із податковим номером. Він ідентифікує джерело податкового номеру. Важливо, для юридичних осіб – це 8-знаковий, а для фізичних осіб – 10-знаковий код;
• в оновлених бланках, слід указувати ім’я та прізвище повністю (Іван Іванов). Раніше стандарт вказання імені виглядав як прізвище та ініціали;
• збільшилась кількість рядків для заповнення даних;
• новий рядок для ставки ПДВ 14%.
Наведемо коди ознаки джерел податкового номеру. В даному розрізі не так багато інформації й вона ідентична як в ПН так і в РК.
Код | Джерело |
1 | ЄДРПОУ |
2 | ДРФО – ідентифікаційний номер |
3 | Податковий номер юридичної особи, яка не включена до ЄДРПОУ, присвоюється органами контролю |
4 | Серія та номер паспорту фізичної особи з відміткою в ньому про право здійснювати платіжні операції за серією та номером ідентифікуючого документу |
Термін реєстрації податкових накладних здійснюється у певний період. Так, документація, яку було складено з 1 по 15 число календарного місяця, має бути зареєстрована до останнього дня поточного місяця.
Якщо ж ПН та РК складаються з 16 і до останнього дня календарного місяця, накладні терміни – з 1 по 15 число календарного місяця, наступного за тим періодом, в якому їх складено.
Це вся інформація, яку потрібно знати, аби зрозуміти як грамотно скласти розрахунок коригування та як реєструвати податкові накладні.
Якщо ж у вас лишилися питання із заповнення й реєстрації ПН та РК до них, звертайтеся до наших спеціалістів.