Крок назад з РРО для підприємців

13 Листопада 2020

Графік роботи "гарячої лінії"
Ми в соцмережах

В Україні відсутній інститут суспільного обговорення. Ми існуємо за європейськими стандартами демократії, але при цьому всі закони, що безпосередньо впливають на роботу і життя громадян, не проходять жодних публічних обговорень. Через це виникають складнощі із впровадженням законів. Так було з законами щодо євроблях, штрафи за які переносяться вже четвертий рік. Так було, коли дозволили здавати податковий звіт в електронному вигляді, але зробили це максимально незручно. І та ж сама ситуація повторюється з РРО (реєстратори розрахункових операцій).

В 2019 році Рада ухвалила Закон України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідно до нього, з 1 січня 2021 року стане обов’язковим у застосуванні РРО для ФОП 2-4 групи. На початку мова була про те, що їх доведеться використовувати усім – навіть фрілансерам, які отримують оплату з-за кордону. Але в підсумку коло осіб скоротили до 3 категорій, вони ж актуальні і на сьогодні:

• ФОП, які продають складні побутові пристрої та обчислювальну техніку. Яка також підлягає гарантійному ремонту;

• ФОП, які продають лікарські та медичні вироби;

• ФОП, які продають підакцизні товари (алкоголь, цигарки тощо).

Причому штрафи виставили істотні – в перший раз – 10% від вартості товару, а другий раз і далі – вже 50.

Одразу, на початку року, пройшли мітинги за відміну цього закону. Варто відзначити, що після всіх редакцій і правок, закон виглядає дійсно робочим і має великі шанси вивести з тіні частину підприємців, які продають сірий товар – завезений в Україну в обхід митниці.

Проте, такий сірий ринок в Україні, за даними деяких експертів, складає 60-70% від усього ринку продажу електроніки. Тому логічно, що були обурення і протести під Радою. Аж ось, в кінці жовтня, в Раду внесено нові законопроекти, які мають лібералізувати використання РРО. Про них детальніше і поговоримо.

Як Верховна Рада вирішила не впроваджувати РРО

12.10.2020 в Раду було внесено законопроект 2645-д. Він дозволяє не використовувати РРО або програмне РРО платникам єдиного податку другої групи (раніше було лише першої) за критеріями місця здійснення підприємницької діяльності або в залежності від розмірів торгівельного об’єкту.

Якщо сказати простими словами і детальніше, то після його прийняття не використовувати РРО в своїй роботі буде дозволено наступним підприємцям:

1. Перша група, крім тих ФОП, які не продають складні побутові товари, на які розповсюджується гарантійний ремонт.

2. Другій групі ФОП, які торгують виключно через дрібнороздрібну торгівельну мережу або займаються:

− роздрібною торгівлею в неспеціалізованих магазинах, окрім продажу, знов таки, побутової техніки;

− роздрібною торгівлею продуктами харчування в спеціалізованих магазинах;

− роздрібною торгівлею товарами культурного призначення й товарами для відпочинку;

− роздрібною торгівлею квітами, тваринами, кормами й іншим;

− роздрібною торгівлею сувенірами й хендмейдом;

− перукарням і салонам краси;

− здачею в оренду нерухомості до 400 кв.м.

Також важливо враховувати, що для другої групи діють обмеження на торгівельну площу – в селах це 60 кв.м. і в містах – 40 кв.м. Якщо підприємець тримає мережу магазинів або торгівельна площа більше зазначеної – то він вже змушений використовувати РРО при взаємодії з клієнтом.

Як зміни в закон про РРО вплинуть на ринок

Треба визнати, що рух – вірний. Фактично, Рада виводить з-під вогню дрібних торговців – ринки, барбершопи, квіткові магазини й інші надто невеликі об’єкти, яким користуватися РРО буде складно й витратно. Неможливо уявити продавця яблук на базарі, який видає покупцю чек.

Проте, головний сектор, який намагаються перекрити за рахунок впровадження цих законів – залишається в облозі. Це продавці сірої електроніки й техніки. Які завозять товари крізь кордон, головним чином з Польщею, й продають в України не видаючи чеки, надаючи гарантію від магазину – у більшості випадків вона не працює й покупцеві доводиться платити за ремонт навіть бракованих товарів.

Для таких компаній РРО стане серйозною проблемою і завдяки його впровадженню є шанс отримати великий приплив податків з одного боку та підвищити купівельну культуру – з іншого. Виведення бізнесу з тіні як ніколи важливо для нашої країни зараз.

Графік роботи "гарячої лінії"
Ми в соцмережах