Шпаргалка бухгалтера

Верховна Рада знову взялась за 1С

08 Листопада 2023

Оновлення програми до версії 11.02.124
Ринки почали перевіряти на використання РРО

24/10/2023 у Верховній Раді зареєстрували новий законопроект, що стосується програм 1С та інших програмних продуктів російського виробництва. Нагадаємо, що на початку літа ВР вже продовжила та розширила санкції щодо 1С і повністю заборонила їх використання для державних підприємств, але наразі мова йде про заборону використання у приватному секторі. 

Не зважаючи на блокуванні сервісів з 2017 року – на українському ринку не зʼявилось альтернативи, яка б могла одночасно закрити потреби у комплексності – підібрати декілька програм можливо, але глобального рішення, особливо для роботи із залишками складу, наразі немає, і запропонувати простий трансфер із 1С до нового застосунку. 

За приблизними розрахунками експертів, що приймали участь у роботі над законопроектом, той чи інший продукт російського виробництва у бухгалтерському обліку досі використовують близько 80% середніх та великих підприємств України. 

Тому цього разу пропонується зафіксувати не назви продуктів (адже той самий 1С легко перетворився на BAS), саму мову, якою написані програми. Так, 1С написана власною мовою програмування і заборона використання її може закрити питання щодо чіткого визначення що саме забороняється. 

За реалізацію програм законопроектом передбачається штраф у розмірі 1 000 неоподаткованих мінімумів. Але наприкінці є примітка, що автори не вважають доцільним штрафувати чи накладати інші санкції на компанії, що продовжують використовувати продукти, придбані раніше. Бо це може напряму вплинути на їх роботоспроможність. 

На перший погляд, законопроект лише стимулює підприємців переходити на піратські версії тої самої 1С (особливо у розрізі майбутніх оновлень), які несуть ще більше загроз, тому що піратські версії можуть нести в собі додатковий код для злиття персональних даних компанії. 

А тому законопроект знов не несе якоїсь реальної користі для ринку. Вочевидь, що необхідне детальне рішення із програмами-замінниками та допомогою держави (як мінімум інформаційною) щодо переходу українських підприємств на аналоги, наразі ж маємо невеличку заглушку для повністю дірявого відра. 

Оновлення програми до версії 11.02.124
Ринки почали перевіряти на використання РРО