Зарплата
Шпаргалка бухгалтера

Відпустки під час воєнного стану: що необхідно знати

20 Жовтня 2022

Як у Медку роздрукувати документи із печатками
Оновлення ПРРО Cashӓlot до версії 01.00.048

За допомогою закону 2136-IX в Україні встановлено нові правила, за якими працівникам можливо надавати відпустку під час дії військового стану. Ми не можемо знати скільки часу ще буде впроваджено ВС, тож варто звертати увагу на ці нюанси.

Відпустка під час воєнного стану – 7 основних правил

Щорічна відпустка під час воєнного стану має свої особливості – додано нові обмеження прав для працівників, що призвані допомогти працедавцям втримати бізнес на плаву під час буремних подій. Нижче ми перелічимо 7 ключових особливостей з надання відпустки у воєнний час, які варто враховувати. 

  1. Обмеження тривалості відпустки 24 днями, незалежно від того які строки прописані в контракті. Тобто, якщо за договором працівник має право на 50 днів щорічної основної відпустки – то роботодавець має законе право обмежити їх 24-ма днями. Але цей пункт не впливає на додаткові дні відпустки – творчі, при народженні дитини, у звʼязку за вагітністю тощо. 
  2. Дні, поза 24 днями дозволених відпусток не згорають, а переносяться на наступний рік, або іншу дату після закінчення військового стану. Тобто, працівник, який мав право на більше за 24 дні відпустки протягом року має право використати їх після завершення військового стану. Більше того, у разі звільнення, працівник має право на компенсацію невикористаних днів відпустки в період воєнного стану.
  3. Обмеження терміну надається без залежності від року, за які використовуються дні відпустки. Це означає, що у разі, коли працівник має додаткові дні з минулих років – він не має права використати більш ніж 24 дні протягов військового часу. 
  4. Існують також поправки в урахування святкових днів. Себто, якщо у звичайні часи у дні відпусток не враховуються святкові дні, які є державними святами – то під час дій умов відпустки в умовах воєнного стану – святкові дні рахуються як звичайні та враховуються в рамках 24 днів. 
  5. Роботодавець тепер має право на відхилення прохання про відпустку працівника у разі, коли той працює на обʼєктах критичної або ж військової інфраструктури. Так, відпочивати треба всім, але іноді надати такої можливості просто не існує – чийсь відпочинок може загрожувати життям тисяч громадян. 
  6. За створення критичних обставин – підприємство має право відкликати працівника із відпустки незалежно від того чи це перший день чи останній. В основному це стосується критичних випадків, але у роботодавця є право не пояснювати свої рішення. 
  7. Інші типи відпусток, наприклад, соціальна відпустка під час воєнного стану на дітей або ж відпустка за станом здоровʼя керуються правилами мирного часу. Тобто, не мають таких жорстких обмежень. 

Відпустка під час військового стану – за власний рахунок чи ні?

Друге важливе питання – як правильно оформляти відпустку працівнику. Існують ситуації непереборної дії, коли працівник використав всі дні відпустки, але йому потрібно взяти додаткові. Можливо – у волонтерських справах, можливо – задля перевезення родичів із окупованих територій. Також нині популярні відпустки просто для стабілізування морального стану. У випадку, коли працівник використав всі 24 дні, або залишку недостатньо – він може оформити відпустку за власний рахунок. 

На відміну від оплачуваної, відпустка за власний рахунок під час дії військового стану не регламентується за тривалістю – себто, працівник має право взяти навіть 60 календарних днів. Але, потрібно враховувати, що роботодавець має законне право відмовити у цьому, особливо в умовах, коли ми говоримо про обʼєкти критичної інфраструктури. 

Новий вид відпусток для ВПО

З липня 2022 року також діє новий тип відпусток, який запровадив уряд. Стосується він ВПО – внутрішньо переміщених осіб, які виїхали з окупованих територій чи територій де проходять бойові дії. Також нові правила стосуються і осіб, що виїхали за межі України. 

Цей тип відпустки має на меті покращити становище працівників – поза тим, що вони мають право на 90 днів неоплачуваної відпустки – цей строк таки зараховуються в їх робочий стаж. Отже декілька основних тез:

  1. Такий тип відпустки надається лише за умови подачі заявки зі сторони працівника – вона не працює за замовчуванням при переміщенні. 
  2. Роботодавець має повне юридичне право відмовити в наданні 90-ти денної відпустки.
  3. Тривалість складає не більше 90 календарних днів і лише за умови активності воєнного стану. Тож, якщо заява підписана на 90 днів, а на 75 день воєнний стан буде скасовано – автоматично закінчується і цей тип відпустки. Працівник вважається таким, що вийшов на роботу. 
  4. Обовʼязковою умовою отримання такої відпустки є або підтвердження перебування за кордоном або ж справка про отримання статусу внутрішньо переміщеної особи. У ситуації, коли працівник повертається до України або до міста прописки – дія такої відпустки автоматично скасовується. 

І останній тип відпустки, на який має право працівник, який варто згадати – відпустка на 15 діб без збереження платні у випадку карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів. Хоча цього року, скоріш за все, питання буде неактуальне.

Як у Медку роздрукувати документи із печатками
Оновлення ПРРО Cashӓlot до версії 01.00.048