Держава: звітність та податки
Шпаргалка бухгалтера

Як відкрити ФОП

05 Лютого 2023

Оновлення програми до версії 11.02.096
Оновлення ПРРО Cashӓlot до версії 01.00.053

Відкрити ФОП в Україні в 2023 році стало простіше, ніж будь-коли. Нижче ми розглянемо декілька варіантів та перерахуємо моменти, які вам варто враховувати при відкритті ФОП, щоб не було проблем в подальшій роботі. 

Як подати документи на відкриття ФОП

Є три основних шляхи, якими ви можете скористатись для відкриття ФОП:

 1. Зайти до Податкової вашого району прописки, взяти всі необхідні документи, заповнити їх та подати у паперовій формі. Цей варіант найскладніший через черги, можливість помилок у паперових документах та відсутності нормальної консультації в процесі заповнення документів – частіше за все, всі спеціалісти, які могли б вам допомогти наразі зайняті. 
 2. Другий варіант – довірити відкриття ФОП приватним нотаріусам чи іншим спеціалістам. Цей варіант доволі простий у втіленні та потребує від вас лише трохи часу та інформації. Але він також не безкоштовний. Якби не було третього варіанту ми могли б порадити звернутись до фахівців. 
 3. Реєстрація ФОП через застосунок ДІЯ. ДІЯ – це цифровий застосунок, що дозволяє громадянину України мати при собі всі необхідні документи – паспорт, код, водійське посвідчення, ковід-паспорт. Окрім того, в ДІЇ є функція реєстрації ФОП і якщо ви точно знаєте, що саме плануєте робити – це займе у вас близько 10 хвилин. 

Тож, оптимальним варіантом реєстрації ФОП у 2023 році є саме ДІЯ. Окрім того, що це зручно, наразі – під час військового стану – це єдиний доступний варіант для українців. 

Як відкрити ФОП в Україні

Для відкриття ФОП, який зможе працювати та приносити прибуток – вам необхідно пройти наступні етапи:

 1. Обрати КВЕДи за якими ви плануєте працювати
 2. Обрати форму оподаткування вашого ФОП
 3. Подати заяву на реєстрацію ФОП через Дію
 4. Подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування (якщо вона вам потрібна). Це також робиться в Дії
 5. Отримати виписку у ЦНАПі – Центрі надання адміністративних послуг. Це також можливо зробити онлайн, або ж завітавши до найближчого до вас ЦНАПу
 6. Подати в Податкову службу (наразі робиться онлайн, але може проводитись і фізично після закінчення військового положення) заяву на витяг є Єдиного Реєстру платників Єдиного податку (у випадку, якщо ви обрали таку форму оподаткування). Це потрібно зробити протягом 10 робочих днів з моменту отримання виписки із попереднього пункту. 
 7. Отримати витяг у Податковій. Вони також готують його протягом 10 робочих днів. 
 8. З цими документами – звернутись до державних або приватних Сервісних центрів, для того, щоб оформити КЕП
 9. Відкрити ФОП рахунок в банку, в якому ви бажаєте обслуговуватись. 

Після відкриття рахунку ви стаєте повноцінним ФОП. Якщо ви обрали єдиний податок – він буде застосований із першого числа наступного місяця після узгодження вашої заявки. 

Як правильно обрати КВЕД для свого ФОП

КВЕД розшифровується як код за класифікатором видів економічної діяльності. Тобто, будь-яка сфера бізнесу має свій КВЕД – іноді й декілька. І при виборі вам необхідно чітко вибрати собі КВЕДи. 

Є маленький нюанс, який ви також можете враховувати. Основним КВЕДом обирається лише один – він повинен максимально описувати загальну роботу вашого бізнесу. Але кількість КВЕДів, що може бути закріплена за ФОП – необмежена. Фактично, ви можете обрати хоч всі КВЕДи, що є. Але така заявка може не бути узгоджена податковою. 

Алгоритм, який ми пропонуємо:

 1. Оберіть ключовий КВЕД, який характеризує ваш бізнес. Наприклад, якщо плануєте займатись дизайном на фрілансі – це може бути 74.10 – Спеціалізована діяльність із дизайну. А якщо плануєте відкрити інтернет-магазин, то оберіть за основний 47.91 – Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет.
 2. Оберіть додаткові КВЕДи, що можуть стати вам в нагоді. Продивіться повний спектр робіт, що ви плануєте виконувати – чи потрібні вам дозволи на перевозку та доставку, виготовлення деталей чи, можливо, лізинг інтелектуальної власності. Намагайтесь врахувати всі етапи своєї роботи в майбутньому. 
 3. Якщо ви забули щось додати і в майбутньому не можете виставити рахунок-фактуру клієнту із потрібним формулюванням – то памʼятайте, що ви маєте змогу додавати нові КВЕДи в необмеженій кількості весь час функціонування вашого ФОП.

Як правильно обрати систему оподаткування для ФОП

На нашому сайті є стаття з детальним описом цього питання – Як вибрати систему оподаткування для ФОПа у 2023

Але, якщо не вдаватись в деталі, то існує дві основні системи – єдиний податок (спрощена система) та загальні умови. Загальна система оподаткування стане в нагоді великим компаніям, які будуть мати велику кількість співробітників та працювати в сферах, де за спрощеною працювати заборонено, як-то видобування копалин, виробництво прикрас із дорогоцінних металів, проведення розіграшів та лотерей тощо. 

Спрощена система більше підходить для малого та середнього бізнесу:

 1. Перша група – для реалізації товарів на ринку та надання послуг населенню
 2. Друга група – для невеликих закладів громадського харчування та сфери послуг (перукарі, бухгалтери).
 3. Третя група підходить для будь-кого за виключенням тих КВЕДів, що мають працювати на загальній системі
 4. І четверта – для сімейних фермерських домогосподарств. 

Важливо правильно обрати групу, тому що кількість податків, які ви будете сплачувати до бюджету та обмеження у кешфлоу на рік для кожної групи – свої. 

Можливість відмови при відкритті ФОП

Якщо ви вперше вирішили зайнятись власною справою, то ймовірність відмови при відкритті ФОП дуже низька. Але є ряд факторів, за якими вашу заявку можуть не прийняти.

 1. Ви оформлюєте ФОП не самостійно, а через третю особу, що не має нотаріальної довіреності на такі справи. 
 2. Вам заборонено займатись підприємницькою діяльністю за рішенням суду (наприклад, ви вже мали ФОП та закрились як банкрут чи маєте кримінальне провадження за певними статтями, наприклад держзрада). 
 3. Якщо ви намагаєтесь відкрити ФОП для ведення діяльності, що заборонена Законом України. 

В усіх інших випадках, протягом місяця ви зможете стати ФОП при коректній подачі документів. 

Оновлення програми до версії 11.02.096
Оновлення ПРРО Cashӓlot до версії 01.00.053