Шпаргалка бухгалтера

Як вибрати систему оподаткування для ФОПа у 2023 році

30 Січня 2023

Ліквідація юридичної особи
Форма № 20-ОПП: в яких випадках подається, як вірно заповнити та коли потрібно подати

Обрати систему оподаткування для ФОП дуже важливо на самому початку – до реєстрації. Адже потім на узгодження її зміни можна витратити мало не півроку, враховуючи, що будь-які зміни набувають чинності лише з наступного кварталу. 

Тож, в цій статті розглянемо які є системи оподаткування ФОП в Україні у 2023 році та що й для яких бізнесів підійде найліпше. 

Системи оподаткування ФОП 2023 – загальна чи спрощена

В Україні існує дві системи оподаткування ФОП – загальна та спрощена. 

Загальна система це система, за якої ФОП сплачує всі податки, передбачені законодавством та має право на будь-які обсяги доходу, кількість найманих працівників та сфери діяльності. 

Тобто, якщо ви відкриваєте велику компанію, виробництво чи експортера – ви можете обирати ФОП, замість ТОВ, якщо у вас один засновник і немає потреби у Статутах та інших внутрішніх документах. В цьому моменті є свої нюанси – обирати між ТОВ та ФОП на загальній системі, але, якщо спрощувати, то картина виглядає саме так. 

Спрощена система оподаткування у свою чергу має поділ на 4 групи, кожна з яких має свої обмеження та нюанси. Але обсяг податків, які сплачує ФОП на спрощеній системі – значно нижчий. Тому її обирають у випадках малого та середнього бізнесу. 

Якщо ФОП на спрощеній системі оподаткування порушує межі своїх лімітів – отримує більші доходи, співпрацює з платниками ПДВ або ж наймає більше працівників, ніж має на те право – податкова автоматично переводить його на загальну систему. 

На сьогодні заборонено брати спрощену систему оподаткування, якщо ви займаєтесь:

  • продажем антикварних товарів;
  • продажем підакцизних товарів (виключення становить пиво та вино);
  • видобутком корисних копалин за ліцензією від держави;
  • видобутком, виробництвом та продажем дорогоцінних металів;
  • лотерейні та букмекерські бізнеси тощо.

Цей список постійно оновлюється, тому уважно вивчіть чи не підпадає ваша діяльність під обмеження на спрощену систему. 

Які бувають спрощені системи ФОП

Спрощена система дозволяє підприємцю значно спростити ведення діяльності за рахунок меншої кількості звітів, податків, що сплачуються та їх розмірів. Але вона також має свої обмеження. Спрощена система поділяється на 4 групи. 

Платники єдиного податку першої групи

Спрощена система 1 групи створена для ФОПів, які працюють самостійно та не мають найманих працівників. Вони мають обмеження в обсягу доходів, що складає 167 мінімальних зарплат на рік. За відлік береться мінімальна заробітна плата на 1 січня року, коли подається звіт. Таким чином, у 2023 році, ФОП на 1-й групі може отримати доходу:

167 х 6700 = 1 118 900 гривень на рік.

Якщо цю суму перевищити, то ФОП автоматично переводиться на другу групу або на загальну систему. 

Перша група єдиного податку створена лише під два види діяльності – роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та надання побутових послуг (наприклад, фрилансер-сантехнік). 

Податок, який сплачує щоквартально або щомісячно ФОП на першій групі складає 10% від прожиткового мінімуму – тобто 268 грн на місяць. Окрім того, ФОП сплачує ЄСВ, що складає 1474 грн на місяць (станом на 01.01.2023). 

Платники єдиного податку другої групи

Для спрощеної системи 2 групи вже існує можливість наймати працівників. Такі ФОПи можуть взяти на роботи до 10 осіб, оформивши іх офіційно. Обсяги доходу в рази вище за першу групу, формула тут наступна:

834 мінімальних зарплат х 6700 = 5 587 800 грн. на рік

Друга група має право на виробництво та продаж товарів, надання послуг як населенню, так і іншим ФОПам, має право займатись ресторанним бізнесом (найчастіше мова йде про стрітфуд). 

Але їм заборонено займатись виготовленням та реалізацією ювелірних виробів з дорогоцінних металів – тобто, біжутерію виробляти можна, працювати із золотом та сріблом – ні. 

ФОП на 2 групі сплачує вже 20% від мінімальної зарплати – себто, 1340 грн на місяць та сплачує ЄСВ у розмірі не менше 1434 грн на місяць. 

Платники єдиного податку третьої групи

Третя група ФОП обирається підприємцями найчастіше, адже має найменші обмеження у галузях застосування. Тобто, підприємець може займатись будь-якою діяльністю, окрім тих, до яких застосовується загальна система оподаткування. 

Лімітів на найманих працівників також немає, а обсяги доходу складають не більше ніж 1167 мінімальних зарплат. Тобто,

1167 х 6700 = 7 818 900 гривень на рік.

Таким чином, третя група підходить більшості підприємців, але і податки тут значно вищі за попередні дві групи. Так, ФОП на 3 групі у 2023 році сплачує:

  • ЄСВ у розмірі не менше 1434 грн. на місяць;
  • 3% від доходу у випадку роботи з ПДВ та 5% у випадку роботи без ПДВ.

Станом на 2023 рік у період військового часу, ставка складає 2%, якщо підприємець подав спеціальний запит щодо переходу. 

Платники єдиного податку четвертої групи

Четверта і остання група оподаткування створена спеціально під один вид діяльності – фермерські господарства. Підприємці мають право на вирощування рослин, тварин, риб та їх обробку та продаж. 

Дохід при цьому обмежень не має, як на попередніх групах, але передбачається, що єдиними найманими працівниками, що працюють на ФОП будуть члени сімʼї – наймати сторонніх працівників не дозволяється. 

Оподаткуванню підлягає земельна ділянка, на якій проводиться діяльність. Ставка залежить від розмірів ділянки, типу ділянки та безлічі моментів, як-то наявність ставків. Тому для ведення ФОПу 4-ої групи варто взяти послуги бухгалтера (але не найманим працівником, якщо це не член родини). 

Яку систему оподаткування обрати у 2023 році? 

Систему оподаткування в першу чергу потрібно обирати, спираючись на сферу діяльності, в якій ви плануєте працювати. Головне, щоб ваші КВЕДи співпадали з групою спрощеної системи. В другу чергу варто звертати увагу на кількість доходу – якщо ФОП не створюється під конкретного клієнта із передбачуваним обсягом доходу, то варто почати з найменшого за оподаткуванням. 

Перейти на нову групу у випадку перебільшення лімітів доходу ви завжди встигнете. 

 

Ліквідація юридичної особи
Форма № 20-ОПП: в яких випадках подається, як вірно заповнити та коли потрібно подати