Держава: звітність та податки
Шпаргалка бухгалтера

Збільшення розміру ЄСВ для ФОПів із 1 жовтня 2022 року

15 Січня 2023

Критерії блокування податкових накладних
Оновлення ПРРО Cashӓlot до версії 01.00.052

Розмір ЄСВ напряму привʼязаний до збільшення мінімальної заробітної плати в Україні. Позаминулого року сума ЄСВ піднімалась двічі. У 2022 році також відбулося одне збільшення.

Скільки платити ЄСВ для ФОП у 2023 році

З 1 жовтня 2022 року відбулось підвищення мінімальної заробітної плати до 6 700 грн. Якщо рахувати у погодинному відношенні, то новий розмір становить 40 грн 46 копійок. Відповідно до Закону про Державний бюджет на 2022 рік – це було вже друге підвищення мінімальної заробітної плати у тому році. У 2023 було заплановано також два підвищення, але навряд чи вони стануться, враховуючи обставини. 

Відповідно до збільшення мінімальної зарплатні – відбулось і збільшення ЄСВ. 

Розмір ЄСВ для ФОП з другої половини 2022 року становить 1 474 грн. Це стосується найманих працівників та ФОП, що працюють на себе. 

Максимальна база на яку нараховується ЄСВ – 100 500 грн. 

ЄСВ для ФОП, що працюють на єдиному податку – 1 474 грн відповідно. 

ФОПи пенсіонери та особи з інвалідністю

Є окрема група ФОПів, що мають пільги під час сплати ЄСВ – пенсіонери та особи з інвалідністю. Важливо зазначити, що ФОП не переходить автоматично на пільгові умови за набуття віку чи статусу власником підприємства. Для того, щоб перевести свій ФОП на умови обслуговування для пенсіонерів – необхідно надати пакет документів, що підтверджують статус до Податкової служби та чекати на підтвердження у вигляді листа. 

Сама процедура схожа на перехід на єдиний податок. 

Після затвердження зі сторони Податкової нового статусу платника податків, підвищення ЄСВ перестає стосуватись таку особу. Сплата єдиного соціального внеску стає опціональною та може проводитись лише за бажанням самого ФОП. 

Хто з ФОПів звільняється від сплати ЄСВ у 2023 році?

2022 рік приніс не лише військовий стан та ускладнення в роботі всіх компаній на території країни, але й послаблення зі сторони податкової. Вони покликані трохи розвантажити малий та середній бізнес, який і так втрачає доходи та клієнтів. 

На січень 2023 року, все ще діє поправка до Закону, що дозволяє їм не сплачувати єдиний соціальний внесок до закінчення військового положення. Якщо у ФОП є змога сплачувати ЄСВ – він має робити це на загальних умовах, тобто у розмірі 1 474 грн на місяць. Якщо ж такої можливості немає, то ФОП має право до офіційної відміни військового стану (або ж додаткової поправки від Податкової) не сплачувати ЄСВ. 

Як сплачувати ЄСВ у 2023 році

Схеми зі сплати ЄСВ у 2023 році не змінились. Головне – Податкова рекомендує подавати всі звіти лише в електронному вигляді та вести всю бухгалтерію та документообіг також у електронному вигляді. 

Це допоможе зменшити ризики великого скупчення людей в одній локації та допоможе підприємцям поступово повністю відмовитись від паперового документообороту.

Критерії блокування податкових накладних
Оновлення ПРРО Cashӓlot до версії 01.00.052